Co (pro mě) znamená svoboda

17. listopadu 2009 v 11:38 | Achája Eressiel |  Proud Vědomí
Asi 2 týdny zpátky jsem dostali na češtině úkol, sepsat úvahu o svobodě. Bylo to částečně i jako soutěž od vlády, či co. Jenže to nikdo nestihl v termínu, když nám to řekli 3 dni před.
Ještě jsme to neodevzdávali, tak jsem zvědavá co na to řekne učitelka a taky co si myslíte vy. Vyjadřujme svoje názory, když můžeme:)
Abych tak řekla, na papíře se to zdálo mnohem delší, 3 A4, ale pravdou je, že celý proškrtaný:D
Nejsem s tim zrovna moc spokojená. Úplně jsem se do toho zamotala a rozhodně tam není všechno,co jsem chtěla říct. Ale nevadí, za pokus to stálo a bavilo mě to.
Tak prosím...


Co (pro mě) znamená svoboda?

V souvislosti s dvacátým výročím Sametové revoluce se všude kolem nás mluví o svobodě. Probírá se ze všech stran a nahlíží se na ni ze všech úhlů.
Ale co to vlastně je svoboda?
Zajímalo by mě, jestli někdy proběhl veřejný výzkum mezi lidem českým, ale nejen tím českým, na téma co je to svoboda. Lidé by asi svůj názor popsali velice rozmanitě, i když by se nejspíš shodli na základních faktech.
Přeci jen, kdo přesně ví, co to znamená svoboda?
Ani já si nejsem tak úplně jistá a proto jsem se zeptala internetu.
Jednou z mnoha definic je ´absence překážek, omezení, zajetí nebo útlaku´. To se mi ale zdá jako velice stručný a nepřesný popis. Svoboda má opravdu mnoho stran a myslím, že ji nemůžeme vnímat jako celek. Jen se na to podívejme. Je tu třeba svoboda pohybu, svoboda slova nebo shromažďování a celkové svobodná společnost.
A to všechno proto, že už nás nikdo příliš neutlačuje a žijeme ve státě, kde si můžeme dělat a říkat více méně co chceme. Ale jak víme a jak už jsem naznačila, nebylo tomu tak vždycky a někde na světě stále není. Je důležité připomínat si dřívější poměry, abychom nezapomněli a třeba i v dobré víře nedopustili další náhlou ztrátu svobody. A taky abychom si vážili toho, co máme teď.
Já jsem minulý režim o dva roky minula a přesto mám alespoň základní ponětí, o čem to bylo. Proto mě nedávno docela vyděsilo zjištění, že můj patnáctiletý bratříček vůbec neví, co to znamená Sametová revoluce, natož kdy byla.
Kam ten svět spěje? Je potřeba takové věci opakovat a mluvit o nich. Jinak by se mohlo stát, že nám zase někdo mluvit zakáže.
A tím se oklikou pokusím vrátit k nějaké definici svobody. Znamená to tedy možnost vyjadřovat svoje názory bez obav, že nás za to zavřou. Také dělat si co chceme a konat, jak uznáme za vhodné. Ale na druhou stranu, kdyby si každý najednou začal dělat co chce, třeba by někdo chtěl jezdit vlevo a to by pak byl pěkný holubník. Zřejmě proto tu jsou zákony a jistá omezení, která určují hranice svobody. Otázkou ale je, zda-li to pak stále bude svoboda.
Svůj velice vyhraněný názor na to mají anarchisté. Ti hlásají absolutní bezvládí. Musím říct, že se mi ta myšlenka líbí, ale obávám se, že v praxi nemůže dlouhodobě fungovat. Jednou jsem viděla v televizi reportáž s mluvčím anarchistů. Už to samo o sobě mi přišlo absurdní. Jak může někdo zastupovat společnost, která neuznává autority?
Říkám tedy, hezká myšlenka, ale některé věci je lepší nechat jen jako iluzi, sen…
Svoboda tedy zřejmě funguje jen za určitých podmínek a pravidel, která ji zároveň chrání, aby byla taková, jaká má být. Tyto věci dnes asi bereme spíš jako samozřejmost. A proto je důležitý nejen společenský, státní přístup ke svobodě, ale i ten náš osobní.
Někdo chytrý řekl, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Něco na tom bude.
Hodně asi závisí na naší morálce nebo naopak na volnomyšlenkářství, kam až si (v rámci zákonů) dovolíme zajít.
Ovšem žít svobodně vyžaduje i trochu odvahy. Vlastně spíš spoustu odvahy, protože se svobodou přichází odpovědnost. Asi proto se toho někteří lidé tak bojí. Ale odpovědnost není zase tak vysoká daň za svobodnou vůli a možnost volby. Za možnost rozhodovat o tom, jak naložíme se svým životem, bez ohledu, aby nám do toho někdo zasahoval. Nebo ano?
Řekla bych, že toto jsou jen některé z podob svobody, ale asi ty nejdůležitější pro většinu lidí.
Dá se žít i jinak, ale takhle je to lepší.
Všechny tyto věci jsou samozřejmě důležité i pro mě, přesto jsem objevila svou vlastní soukromou vizi svobody. Ukázala mi ji jedna dobrá blízká duše, která na léto odletěla s pár přáteli do Skotska na brigádu. Spíše než s penězi se vrátila s více kamarády a se zážitkem něčeho, co by se dalo nazvat absolutní svobodou.
Uvědomila jsem si tehdy, že není snad nic lepšího, než ráj volnomyšlenkářství, kde vás neomezuje čas nebo počasí, protože nemusíte upravení nikam spěchat. Můžete se při západu slunce koupat klidně oblečení v jezeře a o půlnoci chodit na výpravy. Můžete zkoumat opuštěné domy a jen tak z náhlého vnuknutí se večer sbalit a jít s přáteli stanovat do lesa. A když si budete jako malé děti hrát v domečku na stromě, nikdo na vás nezavolá policii, za to, že rušíte noční klid lidí i lesní zvěře.

Myslím, že nikdo nemůže žít alespoň bez kapky svobody, hlavně té vnitřní. Proto pojďme osvobodit sami sebe uvnitř, ale nezapomínejme i na svobodu kolem nás, aby se nestalo, že za ni zase budeme muset tvrdě bojovat.
Tohle a ještě víc pro mě znamená svoboda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 17. listopadu 2009 v 12:20 | Reagovat

My jsme povinně psali úvahy o svobodě jako práce do projektu MF Dnes. Asi bych to sama takhle organizovaně a celou třídu povinně psát nenechala. Mám pocit, co tak občas na práce k tomuhle tématu narazím, že děcka z půlky píší něco, o čem nic netuší. Viz tvůj patnáctiletý bráška. Jemu podobných je hromada. Nemají z toho pojem. Z hlavy tací vyšťourají maximálně rozdíl mezi svobodou a anarchií, co se učili v ZSV, ale jinak ty úvahy nemají hlavu a patu. Mluvím obecně, tvou práci nehodnotím, tak si to neber osobně. Jednu věcnou připomínku přímo k tobě bych měla: máš tady moc tmavé písmo, nejde to číst.

2 Achája Eressiel Achája Eressiel | Web | 17. listopadu 2009 v 14:21 | Reagovat

Jo, tak nějak to chodí.
Mě se to písmo zobrazuje vcelku světlé a čitelné. To je asi o nastavení monitoru, no nic...

3 Pastelka:) Pastelka:) | Web | 17. listopadu 2009 v 20:44 | Reagovat

Děkuju! Ty víš ... ;-)

4 Achája Eressiel Achája Eressiel | Web | 17. listopadu 2009 v 21:19 | Reagovat

[3]: Neni za co:)Proč jsem věděla, že ty jediná to pochopíš?:)

5 werewolf's spirit werewolf's spirit | Web | 19. listopadu 2009 v 22:43 | Reagovat

fakt krásně napsaný...btw: Kája Kryl 4ever ♥...Karavana je jedna z mej nejoblíbenějších 8)

6 Adamkt Adamkt | E-mail | Web | 29. června 2012 v 12:48 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
banner azheimer
TOPlist
Eastern Dragon Egg on Dragonadopters
Western Dragon Egg on Dragonadopters

Dark Dragon Egg on Dragonadopters
Strider on Dragonadopters

Western Dragon Egg on Dragonadopters
Dino Egg on DragonadoptersWestern Dragon Egg on Dragonadopters

Plesiodragon Egg on Dragonadopters